Herbář 7/2015

Kód: SP-07-2015
Neohodnoceno
37 Kč
Skladem (> 5 ks)

Detailní informace

Detailní popis produktu

Vyšlo 26. 6. 2015

Zvýhodněné předplatné

Osvěžující, příjemná i povzbuzující. To vše je máta. Skvělý přírodní prostředek nejen na vnitřní, ale i vnější použití. Herbář, jenž právě ve svých rukou držíte, je doslova napěchován praktickými tipy i recepty, které v každém případě stojí za vyzkoušení.

Dědek kořenář
Bylinář Břetislav Nový se s vervou pustil do popisu tradiční byliny, která právem patří mezi jeho oblíbené. Máta má tu výhodu, že ji můžeme čerstvou využívat po celý rok – v létě ze záhonku, v zimě pak z truhlíku za oknem. Počtěte si o tom, co všechno máta umí a k čemu je dobrá. Z pohledu odborníka. Více na následujících str. 4–7.

Druhy máty
Ač je v naší zemi nejvíce populární máta peprná, není to jediný druh, který zde můžeme pěstovat. Existují jich stovky a každý z nich je něčím specifický. Okuste čokoládovou, bazalkovou nebo třeba skořicovou. Netradičními příchutěmi budete jistě nadšeni. Čtěte na stránkách 8–1.

Domácí ocet
Pokud rádi využíváte služeb bylinných octů, pak je nejvyšší čas přestat je kupovat a vyrobit si vlastní. A právě ten mátový má opravnou sílu. Dle popsaného postupu to jistě hravě zvládnete, stačí se podívat na stranu 12.

Voňavý olej
Ať už jako přísada do koupele, mazání na tělo, nebo třeba do zálivky na zeleninu. Mátový olej má všestranné využití, jeho síla je léčivá a rozhodně se vám doma neztratí. Vyrobíte jej snadno. Návod je popsaný na straně 13.

Zdravé zažívání
Máta je vyhlášená jako přírodní prostředek proti bolestem břicha, nadýmání i jako lék na špatné zažívání. Známe ale i další prostředky, jež vám mohou pomoci zbavit se těchto zdravotních obtíží. Sepsali jsme je na straně 14.

Mátové žvýkačky
Žvýkačka kdysi dávno sloužila k tomu, že pomáhala udržovat čisté zuby a ústní dutinu čistou a likvidovala nežádoucí bakterie. Dnes se ale většinou o zdraví mluvit nedá, jelikož většina žvýkaček je plná chemických přísad a jedovatých umělých cukrů. Přitom vyrobit si doma obyčejnou mátovou žvýkačku není žádný problém. Recept přinášíme na straně 15.

Mátová kosmetika
Pleťové tonikum, sprchový gel nebo třeba mátový balzám na rty. Tyto a spoustu dalších receptů i jednoduchých návodů vám přinášíme hned na čtyřech stranách. Nakoukněte na stránky 16–19.

Recepty
Osvěžující letní mojito, sirup či pesto. Mlsání s osvěžující mátou vás jistě nadchne na stránkách 20–22.